Târgul European al Castelelor (Hunedoara, 27-28 mai 2022)

În perioada 27- 28 mai 2022, Complexul Muzeal Național Neamț, prin Muzeul Cetatea Neamț, a participat la ediția a VII-a a Târgului European al Castelelor, desfășurată la Castelul Corvinilor din Hunedoara. În cadrul acestui eveniment, Muzeul Cetatea Neamț și-a prezentat cu ajutorul materialelor promoționale, oferta cultural-turistică a instituției, compusă din expoziții permanente și temporare, precum și alte activități culturale.
La acest eveniment au participat 21 de expozanţi: Cetatea Alba Iulia, Castelul Bran, Castelul Karolyi, Carei, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane Deva, Cetatea Medievală Mălăiești / InfoTurism Sălașu de Sus, Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, Cetatea Feldioara – Marienburg, Cetatea Medievală Râşnov, Cetatea Medievală Târgu Mureș, Cetatea Făgăraş, Cetatea Rupea, Cetatea Devei, Direcția Generală de Administrare Monumente și Promovare Turistică Hunedoara, Muzeul Octavian Goga, Cetatea de Scaun a Sucevei - Suceava Princely Fortress, Castelul Sturdza – Miclăușeni, Cetatea Ardud, Centrul de Turism Arad, Cetatea Neamț, Palatul Culturii – Iași, Muzeul Castelul Corvinilor.
Reprezentanții instituției noastre au fost: muzeograf Ionuț Stiglet (Muzeul de Istorie și Etnografie Târgu Neamț), gestionar-custode Ioan Butnariu (Muzeul Cetatea Neamț) și conservatorul Florin Macoveiu (Muzeul de Istorie și Arheologie Piatra-Neamț).
Mulțumim pe această cale organizatorilor evenimentului și preotului Gheorghe Marian Filip, coordonatorul Străjerilor Cetății Neamțu, pentru materialele puse la dispoziția noastră, care au fost deosebit de apreciate de vizitatori.