„Escadrila Albă”-Drama Eroinelor aviației românești (proiect expozițional stradal, 7 mai - 30 iunie 2021)

În preajma zilelor de 9 și de 10 mai, zile cu semnificații istorice, Complexul Muzeal Național Neamț vă propune un nou proiect expozițional stradal având drept titlu „Escadrila Albă”-Drama Eroinelor aviației românești. Expoziția reunește o serie de șase portrete biografice ale aviatoarelor: Marina Știrbei Brâncoveanu, fondatoarea „Escadrilei Albe”, Mariana Drăgescu, Nadia Russo, Smaranda Brăescu, Virginia Duțescu, Stella Huțan Palade precum și un scurt istoric al „Escadrilei Albe”.
Menționăm că aceastăexpoziție a fost prezentată inițial sub forma unui proiect virtual, expus pe site-ul Complexului Muzeal Național Neamț și pe pagina de facebook a instituției, în perioada 4-10 mai 2020. Mulțumim pe această cale colaboratorilor noștri domnului director adjunct științific dr. Cornel Constantin Ilie - Muzeului Național de Istorie a Românieiși domnului dr. Sorin Turturică, istoric militar, pentru contribuția adusă la realizarea acestui proiect.
Perioada de expunere va fi 7 mai 2021 - 30 iunie 2021.

Muzeograf, Manuel Ionuț Dan
Fotograf, Florin Ghimiș

Articol integral (click pentru detalii)

'Escadrila Albă' - Drama eroinelor aviației românești