Program funcționare unități muzeale (30 noiembrie - 1 decembrie 2021)

În perioada 30 noiembrie - 1 decembrie a.c. toate unitățile muzeale din cadrul Complexului Muzeal Național Neamț vor fi deschise pentru publicul vizitator în intervalul orar obișnuit pentru această perioadă și anume 09:00 - 17:00.
               Reamintim că pe lângă expozițiile de bază pot fi vizionate și o serie de expoziții temporare; dintre acestea amintim:
               - la Muzeul de Artă Piatra-Neamț - Bienala Națională de Arte Plastice ”Lascăr Vorel” (click pentru detalii).
               - la Muzeul de Științe Naturale Piatra-Neamț - Superorganismul - viața complexă a termitelor (click pentru detalii).
               iar la Muzeul de Istorie și Etnografie Târgu Neamț - microexpoziția intitulată Mănăstirea Neamț în cărți poștale ilustrate (click pentru detalii).
            În proximitatea Muzeului de Artă Eneolitică Cucuteni, în Piața Curtea Domnească, poate fi vizionată expoziția outdoor, intitulată „Drama generalilor armatei regale. Generalul Nicolae Dăscălescu. Memoria arhivelor” (click pentru detalii).

Vă așteptăm!