Salonul Național de Restaurare, ediția a XVI-a (Muzeul Olteniei - Craiova, 11-14 octombrie 2021)

La Salonul Național de Restaurare, Ediția a XVI-a, organizat în perioada 11-14 octombrie 2021 de Laboratorul de Restaurare-Conservare al Muzeului Olteniei Craiova au fost etalate patru piese din patrimoniul Complexului Muzeal Național Neamț, Muzeul de Istorie Roman.
Piesele expuse provin din cercetările sistematice efectuate la Roșiori - Dulcești (o cataramă din secolele VI-VII) și a celor preventive de la Roman, respectiv de la Arhiepiscopia Romanului și Bacăului (doi cercei din argint din secolele XV-XVI) și Biblioteca Municipală George Radu Melidon (o placă decorativă din secolul XIX).
Restaurarea pieselor a fost executată în Laboratorul de Restaurare – Conservare al Complexului Muzeal Național Neamț de dr. Otilia Mircea, expert în conservare și restaurare metale, și Ana Lăcrămioara Băcăoanu, restaurator ceramică.
Restaurare metal:
dr. Otilia MIRCEA, expert în conservare și restaurare metale
Restaurare ceramică:
Ana Lăcrămioara BĂCĂOANU
Responsabil șantiere:
cercetător științific III George - Dan HÂNCEANU

Salon Național restaurare (prezentare video)