Mănăstirea Neamț în cărți poștale ilustrate (MIETN, noiembrie 2021 - aprilie 2022)

Atestată documentar în anul 1407, Mănăstirea Neamț, reprezintă un important monument de cultură bisericească pentru întreaga țară. Datorită faimei sale, dobândită de-a lungul secolelor, edificiul monahal a fost vizitat de mulți pelerini. În ultimul secol, imaginea lavrei nemțene, a fost imortalizată în numeroase fotografii și cărți poștale, devenite adevărate suveniruri și care au cunoscut o largă circulației atât în interiorul țării cât și în afara ei.
În vederea ilustrării și punerii în valoare a acestor mărturii istorice deosebite, Muzeul de Istorie și Etnografie din Târgu Neamț, sub egida Complexului Muzeal Național Neamţ, a realizat microexpoziția intitulată Mănăstirea Neamț în cărți poștale ilustrate.
Expoziția prezintă publicului emisiuni poștale ilustrate, circulate și necirculate, datate de la începutul secolului XX până în prezent, din colecția personală a muzeografului Stigleț Dumitru-Ionuț.
Pentru cei interesați, expoziția se poate vizita în perioada 22 noiembrie 2021 - 30 aprilie 2022.

Muzeograf,
Stigleț Dumitru-Ionuț