Proiect expozițional comun între MNLR Iași și CMJ Neamț (1 martie 2017)

Cu prilejul împlinirii a 180 de ani de la nașterea lui Ion Creangă, Muzeul Național al Literaturii Române Iași a organizat la Muzeul ,,Ion Creangă” Iași o expoziție temporară intitulată ,,Aniversări. Ion Creangă. Convorbiri Literare”. În baza unui protocol de colaborare care există între instituția amintită și Complexul Muzeal Județean Neamț, în cadrul expoziției respective au fost incluse și piese documentare care fac parte din patrimoniul Muzeului de Istorie și Etnografie Târgu Neamț. Este vorba despre un lot de 40 de documente și fotografii originale referitoare la Ion Creangă și familia sa, precum și o serie de scrisori și însemnări ale unor scriitori care au colaborat la ,,Convorbiri literare”.

Expoziția a fost vernisată pe 1 martie și va putea fi vizitată până la 31 mai.