Expoziție foto-documentară: Cetatea Neamț în imagini vechi (MCN, iulie-septembrie 2021)

Muzeul Cetatea Neamţ, parte componentă a Complexului Muzeal Naţional Neamţ, vă invită, în data de 2 iulie 2021, ora 12:00, la vernisarea expoziţiei foto-documentare ,,Cetatea Neamţ în imagini vechi”.
Expoziția reunește diverse reprezentări ale monumetului - schiţe, litografii, cărți poştale și fotografii datate în secolele XIX-XX - identificate prin munca și dăruirea specialiștilor noștri în cadrul colecțiilor Complexului Muzeal Naţional Neamţ, Institutului Naţional al Patrimoniului, Academiei Române, Arhivelor Naţionale din Iaşi, Neamţ și Caraş-Severin, Arhivelor orașului Freiburg (Germania); o parte consistentă a materialului prezentat face parte din colecţia deținută de colegul nostru, Maftei Iulian.
Expoziţia va putea fi vizitată la Muzeul Cetatea Neamţ până la sfârşitul lunii septembrie 2021.
Vă așteptăm cu drag la Cetatea Neamț!

Curatori ai expoziției
Stigleţ Vera și Maftei Iulian