Minerale și asociații minerale din România (MȘNPN, 20 mai - 19 iulie 2021)

Expoziția „Minerale și asociații minerale din România”, realizată de Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare, este un proiect expozițional în colaborare cu mai multe instituții de profil din țară :
• Academia Română – Secția de Științe Geonomice;
• Universitatea din București – Facultatea de Geologie și Geofizică;
• Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca – Facultatea de Biologie și Geologie;
• Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași – Facultatea de Geografie și Geologie;
• Institutul Geologic al României – Muzeul Național de Geologie București.
În România au fost descoperite și descrise pentru prima dată pe plan mondial 38 de minerale recunoscute de “International Mineralogical Association”. Expozița promovează în premieră zestrea minerală a României, cu accent pe contribuția adusă patrimoniului mineralogic universal, prin mineralele descoperite și descrise pentru prima dată pe teritoriul țării. Totodată cuprinde și asociații minerale emblematice spațiului mineralogic românesc, cu forme, mărimi și asocieri nemaiîntălnite în lume.
Expoziţia va putea fi vizitată în perioada 20 mai -19 iulie 2021 la Muzeul de Științe Naturale Piatra-Neamț.

Muzeograf:
Oana Maria Balan