Expoziție temporară - Minerale și asociații minerale din România (MȘNR. 19 februarie - 17 mai 2021)

Vineri, 19 februarie 2021, ora 11, la Muzeul de Științe ale Naturii Roman va avea loc vernisajul expoziției temporare „Minerale și asociații minerale din România”.
Expoziția reunește 122 de exponate mineralogice care provin de la:
- Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare ;
- Academia Română – Secția de Științe Geonomice;
- Universitatea din București – Facultatea de Geologie și Geofizică;
- Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca – Facultatea de Biologie și Geologie;
- Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași – Facultatea de Geografie și Geologie;
- Institutul Geologic al României – Muzeul Național de Geologie București.
Proiectul expozițional promovează, în premieră, zestrea minerală a Romȃniei, cu accent pe contribuţia adusă patrimoniului mineralogic universal, prin cele 38 de minerale care au fost descoperite, descrise și documentate, pentru prima oară pe teritoriul țării noastre. Totodată cuprinde și cele mai rare și spectaculoase asociații minerale emblematice pentru spațiul geologic românesc.
Expoziţia, realizată în colaborare cu Muzeul Județean de Mineralogie “Victor Gorduza” Baia Mare va putea fi vizitată în perioada 19 februarie - 17 mai 2021 la Muzeul de Științe ale Naturii, Roman.

Muzeograf,
Oana Maria Balan