Complexul Muzeal Județean Neamț anunță publicul vizitator că începând cu data de 29 iulie 2019 unitatea principală, Muzeul de Istorie și Arheologie Piatra Neamț, își sistează activitatea.

Viața spirituală a comunității medievale de la Brad (MIR, 14 octombrie - 20 decembrie 2019)

Din data de 14 octombrie 2019 Muzeul de Istorie din Roman (Complexul Muzeal Județean Neamț) vă invită să vizitați o nouă expoziție temporară, de istorie și arheologie, Viața spirituală a comunității medievale de la Brad (organizator, cercetător dr. George-Dan Hânceanu), care include piese din cimitirul secolelor XIV - XIX. În cele peste 950 de morminte ale comunității rurale de la Brad (jud. Bacău) au fost găsite îndeosebi obiecte de port (de podoabă și vestimentație, precum cercei, inele, pandantive, nasturi globulari, catarame), dar și piese religioase (cruci, cărămizi cu inscripții, monede). Expoziția este deschisă până pe data de 20 decembrie 2019.