Povestea peștilor de piatră din Piatra Neamț (MIAPN, 21 decembrie 2016)

Colecția de pești fosili Oligoceni este cea mai reprezentativă pentru Muzeul de Ştiinţe Naturale Piatra Neamţ şi de asemenea este cea mai importantă şi valoroasă colecţie ştiinţifică de acest gen din ţară, alăturându-se colecţiilor similare din muzeele de la Darmstadt (Germania), Moscova (Rusia), Wroclaw (Polonia), Brno (Cehia), Viena (Austria), Paris (Franța). Mai mult, unicitatea depozitelor fosilifere din jurul oraşului Piatra Neamţ (Pietricica, Cozla, Cernegura, Agârcia), diversitatea deosebită și importanța științifică a speciilor de pești fosili Oligoceni au atras atenţia paleoihtiologilor din diferite instituții europene de profil și nu numai. Astfel, pe plan internațional, colaborările cu diferiți cercetători au permis participarea specialiștilor Muzeului de Ştiinţe Naturale Piatra Neamţ într-o serie de expediții finanțate de National Geographic Society (Washington, USA) ce au avut ca scop colectarea şi cercetarea materialului ihtiofaunistic fosil din diferite locații din România dar şi din străinătate, în vederea studiului comparativ pentru a evidenţia valoarea ştiinţifică a peştilor fosili.

dr. Grădianu Ionuţ