Mineralia (ediția a VI-a, 17-20 noiembrie 2016)

MINERALIA

Ediţia a VI-a 2016, 17-20 noiembrie

MUZEUL DE ISTORIE ŞI ARHEOLOGIE

Cristale, pietre preţioase şi bijuterii

Ediţia din toamna 2016 a expoziţiei Mineralia este dedicată bijuteriilor unicat, create din pietre naturale, coral, perle sau chihlimbar.

Pietrele naturale de podoabă folosite în crearea bijuteriilor sunt minerale formate în adâncurile pământului, cristalizate în diverse forme, mate sau transparente, prezentând o multitudine de culori şi structuri. Cele mai pure dintre acestea se numesc geme.

Pietrele preţioase - safirul, rubinul, smaraldul şi diamantul – precum şi multe pietre frumoase – granatul, malachitul, lapislazuli, turcoazul (peruzeaua), jadul, agatul sau chihlimbarul - sunt cunoscute din timpuri străvechi.

În timpurile moderne li s-au adăugat sute de specii minerale din grupa pietrelor fine, mai puţin cunoscute, greu accesibile, dar la fel de interesante: aventurin, labradorit, turmalină, acvamarin, rodocrozit, serafinit, tanzanit, opal negru sau opal etiopian.

Toate aceste pietre le puteţi găsi la expoziţia Mineralia, într-o mare varietate de bijuterii: coliere cu cristale neşlefuite în forma lor naturală; mărgele rotunde, ovale, aplatizate; mărgele şlefuite alungit, briolet, în formă de pară sau picatură; pandante, cercei sau inele cu pietre montate şlefuite caboşon (semirotund) sau tăiate şi şlefuite unghiular. Acestora se alătură bijuterii moderne cu pietre naturale prezentând tăieturi şi combinaţii fanteziste.

Descoperiţi frumuseţea şi strălucirea pietrelor, perlelor şi chihlimbarului în expoziţia deschisă la parterul Muzeului de Istorie şi Arheologie din strada Mihai Eminescu nr.10.